Урок мовленнєвого розвитку.
Письмовий
твір-опис природи за картиною в художньому стилі
Мета: поглибити знання учнів про текст; ознайомити з
особливостями художнього опису; активізувати лексику з теми «Природа» удосконалювати
вміння складати монологічне висловлювання; розвивати вміння шестикласників
осягати зміст живописного твору, виражальні засоби, помічати всі важливі і
другорядні деталі, розкривати майстерність художника, сприяти розвитку спостережливості,
творчої уяви, абстрактного мислення учнів, естетичні смаки; якнайповніше
використати естетичний і моральний потенціал полотна для духовного розвитку
учнів; виховувати почуття любові та дбайливого ставлення до рідної природи.
Тип: урок мовленнєвого розвитку.
Обладнання: репродукція
картини С.І. Васильківського «Український пейзаж», мультимедійна презентація.
Методи та прийоми: лінгвістична
гра «Поле чудес», «Мовний аукціон». «Лінгвоживопис», робота в групах, рефлексія.
Міжпредметні зв’язки:
художня література, образотворче мистецтво.
Хід уроку
Давай будемо природу берегти!
Я метелика не скривджу, хай летить.
І ялинку не зрубаю, хай стоїть.
Не затопчу мурашинку, хай повзе.
Не зламаю з дуба гілку, хай росте.
Не впущу сміття у річку, хай бурлить.
Із гнізда яйце не скину, хай лежить.
В джерело не пущу камінь, нехай б’є.
В полі жито не столочу – це святе.
Верби посаджу в долині, хай шумлять.
Зерен птахам кину взимку, хай їдять.
Покормлю приблуду-кішку. А як ти?
Давай будемо природу берегти!
Я метелика не скривджу, хай летить.
І ялинку не зрубаю, хай стоїть.
Не затопчу мурашинку, хай повзе.
Не зламаю з дуба гілку, хай росте.
Не впущу сміття у річку, хай бурлить.
Із гнізда яйце не скину, хай лежить.
В джерело не пущу камінь, нехай б’є.
В полі жито не столочу – це святе.
Верби посаджу в долині, хай шумлять.
Зерен птахам кину взимку, хай їдять.
Покормлю приблуду-кішку. А як ти?
Давай будемо природу берегти!
«Клуб поезії», автор : Крилата.
(http://www.poetryclub.com.ua/)
ІІ Актуалізація мотиваційних
резервів учнів з теми
Лінгвістична гра «Поле чудес»
- Для того, щоб розглянути репродукцію картини, яку ми
будемо описувати сьогодні на уроці, вам потрібно пройти випробування. Перед вами
6 клітинок, щоб відкрити кожну з них, вам потрібно відповісти на запитання.
Після шести правильних, вичерпних відповідей репродукція картини відкриється.
1.
На
які типи мовлення поділяються тексти?
2.
Назвіть
основні ознаки твору-опису.
3.
Чим
відрізняються науковий та художній описи природи?
4.
Пригадайте основні ознаки художнього стилю. (Очікувані відповіді учнів: образність,
поетичність, естетика мовлення, суб’єктивність сприйняття).
5.
Що
називають пейзажем?
6.
Імена
яких відомих художників України ви знаєте? (Очікувані
відповіді учнів: Катерина Білокур, Архип Куїнджі, Іван Марчук, Микола Пимоненко
та ін.)
ІІІ Ознайомлення учнів з темою, метою,
завданнями уроку
- Сьогодні ми ознайомимося з творчим доробком відомого
українського художника Сергія Івановича Васильківського, зокрема його картиною «Український
пейзаж», і напишемо твір-опис за його картиною.
ІV
Підготовча робота до складання письмового твору опису природи за картиною в
художньому стилі
1. Слово
вчителя
Коротке повідомлення про автора
картини
Сергій Іванович Васильківський (1854 – 1917) – український живописець,
пейзажист.
Сергій Іванович Васильківський народився 7 (19) жовтня 1854 року у
мальовничому місті Ізюм Харківської губернії в сім'ї писаря. Середовище
і оточення, в якому зростав майбутній художник на Слобожанщині, було особливо
благодатним для формування його творчої особистості. Його дід- чумак, який
походив з козацького роду, привив молодому Сергієві інтерес до української
старовини, а мати – любов
до народних пісень і фольклору.
Високо цінуючи творчу незалежність, Васильківський не зв'язував себе членством у якомусь одному об'єднанні і представляв роботи на виставки різних товариств Петербурга, Харкова, Києва. Від Академії Васильківський відійшов.
Високо цінуючи творчу незалежність, Васильківський не зв'язував себе членством у якомусь одному об'єднанні і представляв роботи на виставки різних товариств Петербурга, Харкова, Києва. Від Академії Васильківський відійшов.
У 1900 р. організував у
Харкові першу персональну виставку (120 творів). Усвідомлюючи суспільну роль
мистецтва, брав участь у різних акціях – ініціював і очолив оздоблення будинку
Полтавського земства;
був серед організаторів художнього училища у Харкові (1912). З метою збору
матеріалів до альбому і розписів будинку земства у 1890 – 1900 рр.
об'їздив Україну, побував на
Кубані.
Для Полтавського
земського будинку Васильківський виконав три великоформатні композиції, в яких
постав історичний образ Полтавщини у характерних сюжетах: «Козак Голота»,
«Чумацький ромоданівський шлях», «Вибори полковника Мартина Пушкаря» (згоріли разом
з будинком під час німецької окупації в роки війни).
2. Осмислення
художнього полотна (аналіз картини)
1.
Що
зображено на картині?
2.
Давайте
разом визначимо тему й основну думку художнього полотна.
3.
Що
зобразив художник на першому плані картини, на що звертає увагу на другому
плані?
4.
Яка
кольорова гама картини? Чому?
5.
Яку
пору року зобразив Сергій Васильківський на полотні? Чи можна визначити час
доби?
6.
Хто
зображений на полотні окрім природи?
7.
Описуючи
цю картину, що б ви хотіли написати, які почуття передати, які емоції викликає
зображення?
3. Словниково-стилістична
робота
Гра «Мовний аукціон»
- Усе, що зображене на картині, для нас це об’єкти опису. Пропоную
провести гру «Мовний аукціон», щоб визначити, хто найуважніший. За дві хвилини
потрібно записати якомога більше назв об’єктів, зображених на картині. (Стежки, дерева, трава, кущі, квіти, небо,
хмари, тінь дерев, воли, чумаки, віз, поле)
Гра
«Лінгвоживопис» (робота в групах)
- Щоб описати всі ці об’єкти, пропоную зіграти у «Лінгвоживопис».
Ми з вами будемо змальовувати зображені предмети, а нашими пензлями та фарбами
стануть слова рідної мови. (Учні пропонують варіанти, кращі записуються в зошити)
І група
Стежки
– вузькі, широкі, звивисті, витоптані, місцями порослі, як стрічечка та ін..
Дерева
– високі, стрункі, низенькі, розлогі, посохлі, буйнолисті, поодинокі.
Трава
– пишна, суха, густа, польова, висока, низькоросла, зелена, пожовкла, як килим.
ІІ
група
Кущі
– низенькі, придорожні, темно-зелені, густі.
Квіти
– польові, маленькі, білуваті, високорослі, невибагливі.
Небо
– блакитне, ясне, сонячне, низьке.
Хмари
– білі, густі, навислі, низькі.
ІІІ
група
Тінь
– густа, чітка, вказує на час доби.
Воли
– втомлені далекою дорогою, білий віл, гнідий віл.
Поле
– як жовтий килим, широке, пшеничне,
щедре.
- Доберіть синоніми до слова пейзаж. (Краєвид, ландшафт)
V Складаня
письмового твору опису в художньому стилі за картиною С. І. Васильківського «Український
пейзаж»
Скласти письмовий твір-опис за картиною, дотримуючись плану:
1.
Загальне
враження від побаченого твору мистецтва.
2.
Ознаки
предметів або явищ далекого і близького плану описати з використанням художніх
засобів.
3.
Використання
художником кольорів як засобу увиразнення основної думки твору.
4.
Естетична
оцінка зображуваного.
VІ
Підсумок уроку
Рефлексія
·
Сьогодні
на уроці найкраще в мене вийшло…
·
Я
відчув (-ла) труднощі під час виконання…
VІІ
Домашнє завдання
З енциклопедії чи інших довідників випишіть опис природи у науковому стилі.
Поясніть, чим він відрізняється від вашого твору-опису.
добре
ВідповістиВидалити666
Видалити999
Видалити