Урок
з української мови для 7 класу
Юрченко К.Ю. – учитель української мови та
літератури
Боярського НВК «Гімназія – ЗОШ І ступеня»
Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль
Мета: повторити й поглибити знання учнів про дієслово
як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак
дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах,
визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати дієслова
у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу привернути увагу дітей до культурних скарбів України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Перебіг уроку
Нашу мову в час
горя-біди,
не одної тяжкої навали
не на те рятували діди,
щоб онуки її забували.
Д. Білоус
Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
«Пунктуаційна хвилинка». Запишіть
речення з голосу вчителя, поставте розділові знаки та поясніть їх уживання.
Дієслово
завжди діє:
Вірить,
любить і жаліє,
Не
злословить, не лукавить,
Серця
ближнього не ранить.
-
Діти, напевно, ви вже здогадалися, яку
частину мови ми почнемо вивчати сьогодні на уроці. Це дієслово.
Ознайомлення учнів з темою, метою, завданнями уроку.
- Ви вже добре знайомі з
цією частиною мови, тому пропоную вам виконати наступну вправу.
«Асоціативний
кущ»
-
Давайте пригадаємо, що
ми вже знаємо про дієслово з попередніх класів і заповнимо таблицю.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Робота з текстом. Прочитайте
вірш поетеси з Полтавщини Тетяни Домашенко, яка зараз проживає в містечку
Вишневе поблизу Києва.
Я
захворіла Україною
Я захворіла Україною,
В мені болить її
сльоза,
Уже ніколи не покину я
Оці високі небеса.
Я захворіла Україною,
Нічим не вилікуюсь, ні!
Без того болю вже
загину я,
Ті рани – зорями в
мені!..
Не дам терзати Україну,
Четвертувать її не дам,
О Господи, свою перлину
На втіху не давай
катам!
Храни її, о Боже милий,
Такої в світі більш
нема,
Пошли ти їй духовні
крила,
Вона вже зводиться
сама.
Я захворіла Україною,
Ніяких ліків не прийму,
Любов’ю Господа єдиною
Святу цю землю обійму.
(Зб.
«Небесна Сотня воїнів Майдану», Т. Домашенко)
Поясніть,
як ви розумієте слова поетеси «Я захворіла Україною»? В прямому чи переносному
значенні вжито дієслово? Випишіть дієслова, визначте рід, число, час, особу,
дієвідміну.
Дослідження
класифікація. Прочитайте. Розмежуйте дієслова, які
вказують на конкретну фізичну дію, а які – на стан предмета, процес мислення.
Захоплюватися,
захопитися, хворіти, одужати, непокоїтися, питати, стояти, міститися, стрибати,
любити, умиватися, ненавидіти, міряти, зневажати.
Пригадайте,
які дієслова називаємо інфінітивом.
Самостійна робота.
Запишіть текст із серії «Україна – мій дім», поставте розділові знаки та
пропущені літери. Підкресліть граматичні основи.
У місті
Збараж Т..рнопільської області зб..рігся замковий компл..кс наща..ків Дмитра
Корибута князів Збара..ьких і Вишневецьких – Збара..ький замок. Його стіни й досі пам..ятають
національно-визвольну війну і облогу Богдана Хмельницького. Замок став
візитною карткою Збаража.
Поясніть
орфограми у словосполученні «Збаразький замок».
Підсумок уроку.
Закінчіть
речення.
- На уроці я повторив (-ла) відомості про … .
- Цікаво було дізнатися про… .
- Найкраще мені запам’ятався матеріал про … .
- Найважчим було для мене… .
- Потрібно працювати ще над… .
Домашнє завдання.
1. Опрацювати
теоретичний матеріал за підручником.
2. Написати
твір-мініатюру «Що потрібно робити для того, щоб онуки не забували рідну
українську мову?» У творі підкресліть дієслова, визначте час.
Немає коментарів:
Дописати коментар